کتب قدرت نرم ،‌ مقالات ترجمه

(از سال 2001 تا سال ۲۰۰۷ يکصد هزار نفر در آمریکا به قتل رسیده اند.)   

 

    

مترجم : سید محسن روحانی

 

برای دیدن اصل مقاله کلیک نمایید(نیویورک تایمز)

 

  دو روز پس از قتل عام در مدرسه ای در ایالت ویرجینیا ، مردی که دارای اختلالات روانی بود  بوسیله یک اسلحه نیمه اتوماتیک کالیبر40  ، مادرش به همراه مهمان معلول او و پرستار وی را در خانه اش به قتل رساند و سپس خودکشی کرد.

 16 ماه قبل از آن  نیز 4 جوان 19 تا 22 سال بوسیله یک مسلسل نیمه اتوماتیک در زیر زمین یک خانه مسکونی در شهری نزدیک بوستون به قتل رسیدند 5 ماه بعد دو نوجوان  به اتهام این قتلها دستگیر شدند و یکی از آنها مجرم شناخته شد .

  خانم ماریان رایت ایدلمن رئیس موسسه دفاع انجمن دفاع از کودکان می گوید :  از زمان ترور رابرت کندی و مارتین لوتر در سال 1968 تا کنون بیش از یک میلیون آمریکایی توسط اسلحه در داخل آمریکا به قتل رسیده اند . این آمار بیش از تعداد کل کشته شدگان آمریکایی ، درطول تمام جنگهای تاریخ آمریکا می باشد . هم اکنون بطور متوسط روزانه 8 جوان و نوجوان  در تیر اندازیهای خشونت آمیز کشته می شوند.

  برای غلبه بر هر نوع اعتیادی ، شخص باید دراولین اقدام به معتاد بودن خود اعتراف کند. هم اکنون آمریکاییها به نوعی به خشونت(مخصوصاَ خشونت با اسلحه)معتاد شده اند . ما ادعا می کنیم که در هر فاجعه  قتل عام جمعي ـ البته حالا دیگر به نظرمان کشته شدن دو نفر یا سه و یا چهار نفر قتل عام جمعی نمی باشدـ وحشت زده هستیم . اما هنوز هیچ مدرکی دال بر اینکه قصد داریم تا اسلحه را از دایره خرید و فروش و نگهداری خارج کنیم ، و یا حتی سلاحها را ثبت کنیم و یا بطور شایسته و صحیحی مالکین آنرا تعلیم دهیم وجود ندارد.

 در موردی دیگر یک روز بعد از کریسمس یکی از کارمندان یکی از شرکتهای خصوصی فن آوری با یک تفنگ شکاری کالیبر 12 وارد محل کارش می شود و 7 نفر از همکارانش را به قتل رساند . یکی از کارمندانی که آنروز در محل کارش حاضر نبوده به خبرنگاری در مورد زنان و مردانی که در این حادثه کشته شده بودند می گوید " آنها

 

                                

 

جزء مهربانترین و باهوش ترین کارمندان این شرکت بودند.

 ادامه روند این گونه کشتارها باعث شد تا لااقل یک گروه از شهرداران خطر را احساس کرده و دست به اقدامی بزنند . توماس منینو شهردار شهر بوستون در این رابطه می گوید " به نظر ما یکی از علل اصلی خشونت در آمریکا ، فراوانی سلاحهای غیر قانونی می باشد اگر شما  تقریبا به هر کلاس درسی در شهر بوستون بروید (دبیرستان یا راهنمایی ) متوجه می شوید که 50 درصد از دانش اموزان می دانند که کدام دانش آموز با خود اسلحه حمل می کند."  شهردار به این نکته اشاره می کند که از آغاز سال تاکنون بیش از 100 نفر در فیلادلفیا و نزدیک به 80 نفر در بالتیمور کشته شده اند. اکثر قربانیان بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داده اند. سال گذشته شهردار نیویورک در جلسه ای با حضور شهردار بوستون ؛ که توسط گروهی از شهرداران برای مبارزه با سلاحهای غیر قانونی در آمریکا برگزار شده بود؛ عنوان کرد حال نوبت مقامات ملی می باشد تا با خشونت ناشی از اسلحه مبارزه کنند و اگر آنها در کنگره یا کاخ سفید این کار را نکنند ما خودمان دست به کار می شویم. بدليل افزايش آمار قتلها و احساس خطر ؛  تعداد شهردارانی که در این جلسات شرکت میکنند از 15 نفر به 200 شهردار افزایش پیدا کرده است . در میان آنها شهردار بوستون نسبت به موضوع سلاحها حساسیت بیشتر دارد هنگامیکه دلیل این امر را سوال می کنیم ، مشاور قضایی وی پاسخ می دهد که من فکر می کنم بدین خاطر است که او خود شاهد کشته شدن 8 افسر پلیس بوده است .

  افرادی که به مساله امنیت کودکان براي آنها اهميت دارد  باید این نکته را بخاطر بسپارند که پس از تصادفات ماشین و بیماری سرطان بیشترین عامل مرگ کودکان اسلحه می باشد . چند سال قبل توسط بخش سلامت عمومی مدرسه هاروارد تحقیقی انجام شد و در آن مقایسه ای در مورد آمار مرگ و میر جوانان 5 تا 14 ساله در 5 ایالت با بالاترین میزان مالکیت اسلحه و 5 ایالت با پائینترین میزان آن ، صورت گرفت .  نتایج این تحقیق نشان داد که  بچه هایی که در ایالاتی زندگی می کنند که میزان مالکیت اسلحه در آن بیشتر است  16 بار بیشتر در معرض زخمی شدن بخاطر شلیک تصادفی اسلحه قرار دارند . همچنین نزدیک به 7 برابر احتمال خودکشی با اسلحه و بیش از سه برابر احتمال کشته شدن با سلاح گرم بیشتر است .

حال بايد گفت که ، به نظر فقط  افراد دیوانه با جدیت اعتقاد دارند که سلاحهای بیشتر در خانه ها برای امنيت کودکان آمریکایی مفید است.